A tejpép gabonaféléket tartalmazó, többnyire ízesített, babáknak adható pépes állagú étel. A tejpépet kínálhatod gyermekednek reggelire, tízóraira, uzsonnára vagy vacsorára is. Ha kisbabád tehéntejfehérje-allergiás vagy tejcukorérzékeny, speciális pép adása válhat szükségessé, erről kérj részletes tájékoztatást gyermekorvostól.
A tejpép elkészítése és adagolása
A tejpép elkészítése során mindenképpen tartsd be az előírásokat. Olvasd el figyelmesen a tejpép dobozán leírt elkészítési javaslatot, hiszen tejpépenként eltérő lehet. Az elkészítés lépésről lépésre:
- Alaposan mosd meg a kezed, mielőtt a kisbabád ételét elkészíted.
- Gondosan tisztítsd meg a baba tányérját, evőeszközeit.
- Mérd ki a baba életkorának és étvágyának megfelelő tejpéphez a szükséges víz mennyiségét, majd forrald fel.
- Hagyd a vizet visszahűlni a doboz oldalán feltüntetett hőfokig, amit megtehetsz úgy is, hogy egy hideg vizes edénybe teszed a felforralt vizet, hogy az minél hamarabb lehűljön.
- Amikor a víz elérte az ajánlott hőfokot, akkor folyamatos keverés mellett add hozzá a kimért tejpépport, pár percig hagyd állni, és már adhatod is gyermekednek.
Nagyon fontos, hogy a javasolt hőfokra hűtsd vissza a vizet, és fokozatosan keverd el a port, mert így oldódik fel csomómentesen a tejpép. Amikor először ismerteted meg a babát a tejpéppel, elegendő, ha 1-2 kiskanál mennyiségű port keversz össze annyi forralt és visszahűtött vízzel, hogy kicsit hígabb állagú pépet kapj. Kezdetben a sűrűbb állagú ételektől a babák öklendezhetnek, hiszen ez az állag még ismeretlen számukra az anyatej (esetleg tápszer) folyékony állaga után, ezért ne lepődj meg, ha a baba elutasítja a pépet az első próbálkozáskor. Figyelj arra, hogy a felnőttek által pépesnek gondolt étel túl sűrű lehet a kisbaba számára, különösen eleinte, inkább híg, tejfölszerű állaga legyen.
A tejpép a baba étrendjében
Elsőként vezesd be a tejpépet a baba étrendjébe. Minden új ízesítésű pép új íznek számít, ezért is törekedj a fokozatosságra. Pár napig (3 nap) csak néhány babakanálnyi mennyiséget adj a babádnak tízóraira, hogy ismerkedjen az új ízzel és állaggal. Ezalatt figyeld meg alaposan, van-e bármiféle reakciója az ételre. Ne aggódj, ha babád az első hetekben a hígabb állagú pépet részesíti előnyben, mint ami a doboz oldalán feltüntetett adagolási javaslat szerint elkészíthető. Mindig úgy készítsd el a babának, ahogy szereti, még akkor is, ha kicsit több vizet szükséges hozzáadni. Nem minden baba egyforma, ezt nem szabad elfelejteni! A tejpépet mindig frissen elkészítve add, a megmaradt tejpépet már ne használd fel újra.
A tejpépet még változatosabbá teheted, ha már a bevezetett zöldségekkel, gyümölcsökkel dúsítod kisbabádnak, de tehetsz bele babakekszet is. Amikor nincs túl sok friss gyümölcs a tejpépet babáknak készült gyümölcspürével is dúsíthatod. Önmagában a tejpép port is keverheted főzéshez, dúsításként 1-2 evőkanál mennyiségben a baba ételeihez.
Amikor egyre több étkezést kiváltasz a kisbabád étrendjébe a tejpépet már nem csak tízóraira, hanem reggelire, uzsonnára vagy vacsorára is kínálhatod gyermekednek. A gabonapépről itt olvashatsz hasznos tanácsokat.